Terrarium Nedir?

Terrarium, küçük bitki veya hayvanların depolanması ve gözlenmesi için kullanılan, genellikle camdan yapılmış bir muhafazadır. Terrariumlar, belirli bir çevreyi kopyalamak için tasarlanmış minyatür yaşam alanıdır. Bazı küçük hayvanların beslenmesi veya incelenmesi amacı ile kullanılan terrarium tiplerine oranla hobi bahçeciliği için kullanılan bitki terrariumları çok daha yaygındır.

river terrarium

river terrarium

Terrarium Nasıl Ortaya Çıktı?

M.Ö. 500 yıllarında, bitkilerin süsleme için çan şeklinde eşyalar altında tutulduğuna dair tarihi kayıtlar mevcut, muhtemelen farklı kültürlerde de benzeri eşyalar kullanıldı, ancak modern formundaki terrarium, ilk olarak bir doktor olan Nathanial Ward tarafından kazara icat edildi. Botanik tutkusu olan Dr. Ward, ayrıca güveler ve tırtıllar üzerinde çalışıyordu ve gözlem için kapalı bir kavanozda bir koza deneyi yaparken, kavanozun altındaki topraklarda birkaç bitkinin yetiştiğini fark etti. Dr. Ward’ ın arka bahçesindeki eğreltiotları şehir fabrikalarındaki dumanlar tarafından zehirlenerek ölüyordu. Buna karşılık şişelerdeki bitkiler arasında bir eğreltiotu vardı ve bahçesindeki eğreltiotların aksine, sağlıklı görünüyordu. Ward, kentin kirli havasından korunabilecek olurlarsa, bitkilerin Londra’da gelişebileceği sonucuna vardı ve keşfini, ‘fern olayları’ olarak adlandırdığı ve şimdi ‘Wardian olayları’ ya da ‘terrarium’ olarak bilinen minyatür seralarda izlemeye devam etti.

Günümüzde halen, benzersiz büyüme ortamı ve güzel görünümü nedeniyle, teraryumlar ev bahçıvanlığında yükselen bir hobi trendidir. Tercih edilen orkide, eğrelti otu, yosun gibi yavaş büyüyen, sulu bitkiler, ayrı ayrı yetiştirilebildiği gibi farklı bitkiler ile yapılan aranjmanlar, görsel bir süs objesi olarak popülerdir.

Add Comment