Terrarium Nasıl Ortaya Çıktı?

Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan terrarium uygulamalarının nasıl ortaya çıktığı ile ilgili olarak bunun 19. yüzyılla ait olduğunu söylesek eminin sizde çok şaşıracaksınız. İlk olarak İngiltere de yapılan terrarium uygulamasının amacı tamamen İngiltere’nin hava koşulunda yetişmeyen bitkilerin yetiştirilmesine özel olarak yapılmış olup aslında bir tesadüf sonucu meydana geldi.

terarium-siparisi

Terrarium fanusları günümüzde her ne kadar açık bir pencereye sahip olsa da ilk uygulamalar kapalı olarak gerçekleştirilerek yeni bir eko sistem üstünde yetiştirilen bitkilerin gelişiminin gözlemlenmesi şeklinde gelişti. Yıllar içinde gelişim göstererek birçok farklı ülke ve uygulama ile birlikte ülkemizde de tercih edilen uygulama oldukça etkileyicidir. Birçok farklı yeryüzü kesitinin görselleşebildiği uygulama içinde özel anlar ya da aktarılmak istenen mesajlarda terrarium uygulamaları ile sunulabiliyor.

Terrarium Uygulamasını Kendim Yapabilir miyim?

Terrarium uygulaması aslında bir eko sistem yaratarak belli bir küçük alan içinde bitkilerin gelişiminin saplanmasıdır Çakıl taşı, kömür ve toprak gibi bileşenlerin fanusa düzenli biçimde yerleştirilmesi sonrasında terrarium uygulamanızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Sadece kendinize hobi uğraşı olarak değil aynı zamana çocuklarınız içinde eğlenceli bir uygulama ve eğitici bir içeriğe de yer açmanın avantajını bu uygulama ile elde etmeniz mümkün. Terrarium fanusunu içinde yetiştirebileceğiniz bitkiler ise belli özelliğe sahip olup aşırı büyüme özelliği göstermeyen yapıya sahip çiçek ve bitki olmasına da önem vermeniz önerilir.

Add Comment