Terrarium Çiçek Çeşitleri Nelerdir?

Terrarium tasarımını kendiniz hazırlamak istiyorsanız öncelikle hayalinizde nasıl bir dünya kesitine yer vereceğinize karar vermeniz gerekir. Bu karar sonrasında ise hayal gücünüzde olan dünyayı terrarium içinde hayata geçirmek için farklı ürünleri seçmelisiniz. Bu dünya kesiti ve malzemelerinin yanında bu doğa ortam için bitki ve çiçek seçimine de dikkat etmeniz önemli. Çok çabuk büyüyen ve yayılıcı özelliğe sahip olan bitkiler terrarium uygulamanızın kısa süre içinde sıkıntıya düşmesine sebep olacaktır. Bu nedeni ile çabuk büyümeyen, güneş ışığına çok ihtiyaç duymayan ve yayılma özelliği olmayan çiçek ve bitkileri seçebilirsiniz.

Çiçek ve Bitki Seçimi

Terrarium çiçekleri denilince akla gelen bazı özel çiçekler vardır. Bu çiçeklerin yanı sıra akarsu gibi görseller için yosun içeriklerine de yer verebilirsiniz.

Eğrelti otları, minyatür menekşeler, suhuletler, bonsai ve daha birçok çiçek ya da bitkiye yer açabilirsiniz. Nemli ortamdan ve gölgelik yerde yaşamaya müsait olan tüm bitki ve çiçekler bu uygulama için doğru bir tercihtir. Fakat bu seçimi yaparken sadece nemli ve gölgeli ortama elverişli olan bitki ve çiçek aramanız yanlış olacaktır. Aynı zamanda fanus içinde kalabilecek ve çok fazla büyüyerek fanus içinde yarattığınız dünyayı boğmayacak bir seçime yer açmanız gerekir.

Çiçekçilerde satılan çiçekler arasında seçimlerinizi yaparken terrarium tasarımı için ideal olup olmadığını ve bakımı hakkında bilgi almanız önerilir.

Add Comment