Terrarium Çeşitleri Nelerdir?

Terrarium kapalı veya ağzı açık kavanozlarda küçük bitki ve hayvanların gözlenmesi ve yetiştirilmesi amacı ile icat edilmiş mini yaşam alanlarıdır. Çoğu durumda, botanik ve zooloji terraryumları olarak ikiye ayrılır. Terrariumun içinde, bitki veya hayvanı mümkün olduğunca rahat ettirmeye yönelik birtakım doğal özellikler vardır.

Hayvanları incelemek (veya beslemek) amacı ile kullanılan zoolojik terrariumlar genellikle; yılanlar gibi sürüngenleri, kurbağalar gibi amfibileri veya örümcekler gibi canlıları kaplamak için kullanılır. Botanik terrarium ise birçok bakımdan akvaryum gibidir, ancak balıklar (ya da diğer hayvanlar) yerine kullanılan bitkilerdir.

terrarium yelkenli

terrarium yelkenli

Kapalı ve Açık Bitki Terrariumları

Yaygın olarak kullanılan bitkisel terrariumlar, bitkilere erişebilmesi için yeterli bir açılım sağlayan ağzı kapatılabilir cam kaplarda düzenlenebileceği gibi, açık cam kaplarla da dekoratif bir bahçe yaratmanın en güzel hobisidir.

Kapalı terrariumlar, bitkiler için benzersiz bir büyüme ortamı yaratır; cam güneş ışığını filtrelerken tutarlı bir ortam sıcaklığı sağlar ve kapalı kavanoz suyun geri dönüşümünü sağlayan koşullar yaratır, böylece içerideki nem daima sirküle olur. Toprak ve bitkiler suyu buharlaştırır ve kapalı bir teraryumda bu nem çıkacak zemin bulamadığı için cam tavanına toplanır ve yerçekimi onları tekrar toprağa ve bitkilere geri damlatır. Sonuç; cam içerisinde sınırlı ölçüde kendi kendini sürdürebilen bir mikro çevredir. Açık bitki terrariumları ise daha çok, dar ağızlı cam kavanozlar içerisinde yetiştirilen bitki dekorasyonudur.

Add Comment