Terrarium Bakımı Nasıl Yapılır?

Terrarium bitkileri, herhangi bir cam kabın içine minyatür bir bahçe yaratmak ya da kendi küçük dünyasında kuşatılmış mini bir ormana benzemek için dikilirler. Terrariumlar, çok az bakım gerektiren bir çevre yaratırken, bitkileri cazip dekoratif kaplarla evlerimizde kolayca tutmamızı sağlar.

terrarium blue prince

terrarium blue prince

Terrarium için Genel Bakım Önerileri

Bitkiler cam kaplarda yetiştirildiği için terrariumlar genellikle kendi kendine yeten küçük bahçeler olarak kabul edilir. Kapalı terrariumlar, nemli ortamlarda mutlu olduklarından, aslında çoğu zaman herhangi bir özel ilgi istemezler. Genel olarak aşağıdaki uyarılarımızı dikkate alabilirsiniz.

  • Terrariumu dolaylı aydınlatmalı veya daha az ışıklı bir pencereye koyun. Direkt güneş ışığına maruz bırakmak suyunu çok çabuk buharlaştırır ve bitkiler için kavurucu olabilir.
  • Bitki yaprakları üzerinde sabit suyun olmasını önlemek için fanusun kenarlarına mümkün olduğunca çok dokunmalarını önlemelisiniz.
  • Düzgün nem seviyesine sahip olduğundan emin olmak için ilk birkaç gününüzde terrariumunuzu yakından izleyin. Parlak ışıkta yanlar ve tepeler su damlaları ile puslu hale getirilirse, terrariumun doğru miktarda su içerdiğini bileceksiniz. Kenarlarda nem yoksa biraz daha su ilave etmeniz gerekir.
  • Yüzeylerin her zaman çok ıslak olması, bitkilerin görünümünü engeller, o zaman üstünü birkaç saat açarak aşırı suyun bir kısmının buharlaşmasına izin vermelisiniz. Mükemmel denge sağlandığında, sıkça dikkat edilmesine gerek yoktur.
  • Terrariumunuzu periyodik olarak kontrol edin. Aşırı büyüyen bitkileri temizleyin veya çıkarın. Ayrıca, zamanla bazı su kaybedilebileceğinden nem düzeylerini kontrol edin.

Add Comment